Kunta-alan palkkaohjelma oli mahdollista irtisanoa 30.4. mennessä, ja KT tarttui tähän mahdollisuuteen. KT:n toimitusjohtaja Henrika Nybondas-Kangas kertoo pitävänsä tärkeänä, että kunta- ja hyvinvointialan vaikea taloustilanne voitaisiin huomioida kehittämisohjelman jatkossa vuosille 2026–2027. OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto pitää irtisanomista valitettavana ratkaisuna.
– Pidän palkkaohjelman irtisanomista erityisen ikävänä päätöksenä. Julkisten alojen työntekijöiden oikeus koulutusta ja työn vaativuutta vastaavaan oikeudenmukaiseen ja palkkatasa-arvoa edistävään palkkakehitykseen ei poistu vaikeassakaan taloustilanteessa. Haluan korostaa sitä, että vaikka nykyinen palkkaohjelma irtisanottiin KT:n toimesta, neuvottelemme uudesta ohjelmasta osana parhaillaan neuvoteltavaa kunta- ja hyvinvointialan kokonaisratkaisua, Murto sanoo.
Lue Opettaja-lehden aiempi juttu siitä, mistä palkkaohjelmassa on kyse.
Tule mukaan vaatimaan jatkoa palkkaohjelmalle Palkkapäivä-tapahtumaan Helsingin Narinkkatorille ti 6.5. klo 17 alkaen. Kutsu mukaan myös kollegasi!