Enligt den avtalade tidtabellen borde en överenskommelse ha nåtts senast den 14 februari om det här årets löneförhöjningar vid yrkeshögskolorna. Parterna har dock gemensamt beslutat att fortsätta förhandla för att hitta en lösning. Förhandlingarna ska återupptas senast den 17 mars.
OAJ och tjänstemannaorganisationen YTN representerar arbetstagarsidan, medan arbetsgivarparten företräds av Bildningsbranschen.
Det finns 22 yrkeshögskolor i landet med sammanlagt cirka 12 000 anställda.
Förhandlingarna om löneförhöjningarna år 2025 inleddes den 5 februari.
Fortsatta förhandlingar om löneförhöjningar vid yrkeshögskolorna
Förhandlingarna om yrkeshögskolornas löneförhöjningar har fått tilläggstid. Ett förhandlingsresultat borde ha nåtts senast idag den 14 februari, men parterna kom överens om att fortsätta förhandla.
Nyheter
14.02.2025 - 14:22
Senaste nytt
-
Kommunalval 17.02.2025Nio av tio lärare säger att arbetskraven har ökat – ”Beslutsfattare och arbetsgivare måste vidta åtgärder”
-
Avtalsförhandlingar 05.02.2025Förhandlingarna börjar om universitetens kollektivavtal
-
Varhaiskasvatus 30.01.2025Värdefullt expertarbete för de små – ”Jag arbetar med stora saker”
-
Perusopetus 30.01.2025Klassläraren har stött på stora förändringar under sin karriär – ”Enhetskulturen finns inte längre”
Senaste nytt
-
Avtalsförhandlingar 05.02.2025Förhandlingarna börjar om universitetens kollektivavtalFörhandlingarna om kollektivavtalet för universiteten inleddes den 4 februari. Man förhandlar även om avtalsbestämmelserna för övningsskolorna.
-
Varhaiskasvatus 30.01.2025Värdefullt expertarbete för de små – ”Jag arbetar med stora saker”
-
Perusopetus 30.01.2025Klassläraren har stött på stora förändringar under sin karriär – ”Enhetskulturen finns inte längre”
-
Yliopisto 30.01.2025Lauri Frank känner att han har lyckats när hans arbete gynnar företagen – Han har tre önskemål för att trygga forskningens kvalitet
-
Ammatillinen oppilaitos 30.01.2025Niina Aho utbildar yrkespersoner för arbetslivets behov – oro för tillräcklig närundervisning och finansiering