OAJ:n näkökulmasta uudistuksella on merkittäviä vaikutuksia kotoutumiskoulutuksen ja luku- ja kirjoitustaidon koulutuksen järjestämiseen sekä TE-alueiden toimintaan. Kuntien vastuu kotoutumiskoulutuksen järjestämisestä on kasvanut TE-uudistuksen ja kotoutumislain kokonaisuudistuksen seurauksena.
OAJ pitää huolestuttavana esitystä, jossa sidosyksikön käyttöä palvelun tuottajana rajattaisiin, sillä se johtaisi kotoutumiskoulutuksen laajalle kilpailutukselle. Monet ammatillisen koulutuksen järjestäjät ovat yhtiömuotoisia ja esityksen myötä näiden käyttöä sidosyksikkönä rajattaisiin. Tämä heikentäisi maahanmuuttajien työllistymismahdollisuuksia.
Lisäksi OAJ moittii esitystä vaillinaisesta vaikutusten arvioinnista, erityisesti koulutuksen järjestämisen ja kuntatalouden osalta.