Lausunto varhaiskasvatukseen säädettävästä palvelusetelistä

OAJ pitää hyvänä, että palvelusetelilainsäädäntö pysyy entisen kaltaisena. Pidämme välttämättömänä, että lakia säädettäessä pidetään kiinni muun muassa siitä, että kunta voi edelleen päättää, ottaako se palvelusetelin käyttöönsä ja asiakkaalla on mahdollisuus valita kunnan oma julkinen varhaiskasvatus palvelusetelillä rahoitetun yksityisen palveluntuottajan varhaiskasvatuksen sijaan.

Lakiin ei pidä tarkkaan määritellä palvelusetelin arvoa, vaan kunnalle pitää jättää se omaan harkintaan.

Jotta perheet ja lapset ovat yhdenvertaisessa asemassa, asiakasmaksut ja maksuperusteet yksityisellä tulee olla samat kuin kunnallisessa varhaiskasvatuksessa eli yksityisellä palveluntuottajalla ei saa olla oikeutta periä mitään lisämaksuja eikä yksityisen varhaiskasvatuksen tuottaja ei voi valikoida asiakkaitaan.

Kunnassa on pidettävä myös huoli, että yhdellekään yksityiselle varhaiskasvatuksen tuottajalle ei pääse syntymään monopoliasemaa.

Lataa ja lue koko lausunto (PDF)

Uusimmat lausunnot